HIL Menu
Strona tytułowa Aktualności O laboratorium Kontakt
Pracownicy
Informacje dla gości
Komitet Eksperymentów
Eksperymenty i urządzenia
Komputery i DAQ
Raporty i publikacje
Użyteczne adresy
Przetargi
Nagroda Laboratorium
Warsztaty Studenckie
Hadronoterapia
PET
poczta
Formularze
Wersja polska


Komputery działające pod systemem Unix

W Laboratorium działa sieć komputerów linuksowych i stacja robocza z systemem Digital Unix. (Niektóre z komputerów linuksowych mogą być alternatywnie uruchomione pod systemem Windows, współpracując z siecią Novell.)

Konta użytkowników

W sprawach związanych z otrzymaniem i używaniem konta na komputerach uniksowych oraz użytkowaniem tych kont należy zwracać się do administratora.
 

Przestrzeń dyskowa

Nie stosujemy mechanizmów automatycznego ograniczania przestrzeni dyskowej dla poszczególnych użytkowników. Prosimy jednak pamiętać, że dyski używane są wspólnie przez wszystkich. Każdy z użytkowników powinien sam zadbać o ograniczenie do rozsądnych rozmiarów zajętej przez siebie przestrzeni dyskowej. W przypadku konieczności umieszczenia na dyskach dużych plików (wiele MB), nie należy robić tego we własnym katalogu głównym - prosimy zgłosić taką potrzebę administratorowi, który udostępni użytkownikowi odpowiedni katalog (jeżeli tylko wystarczająca ilość wolnego miejsca jest fizycznie dostępna na dyskach).

Drukowanie

Dostępne są cztery drukarki sieciowe, zdefiniowanych jest kilka kolejek drukowania. Drukarki znajdują się w
  • Sali Fizykow (kolejka HP_P2015dn)
  • pokoju 206 na drugim piętrze w budynku B (kolejka lp4, drukarka atramentowa)
  • pokoju 203 na drugim piętrze (drukarka laserowa):
    • kolejka lp5 (druk dwustronny)
    • kolejka lp5_simplex (druk jednostronny)
    • kolejka lp5_hq (druk dwustronny wysokiej jakości)
    • kolejka lp5_simplex_hq (druk jednostronny wysokiej jakości)
  • pokoju 346 na trzecim piętrze w budynku A (kolejka lp6, drukarka laserowa)
lp4 jest drukarką atramentową, która w zasadzie powinna być używana jedynie do krótkich wydruków w kolorze. Przed wysłaniem zadania na tę drukarkę, prosimy upewnij się, czy masz do niej fizycznie dostęp (pokój 206 może być zamknięty) oraz czy odpowiedni papier znajduje się w podajniku drukarki.

Podstawowa postać polecenia uruchamiającego drukowanie to lpr -Pqueue , gdzie `queue' jest nazwą jednej z kolejek. Konieczna jest przy tym znajomosć nazw kolejek. Na komputerach linuksowych dostępne jest bardziej zaawansowane narzędzie o nazwie xpp. Wpisanie polecenia xpp spowoduje pojawienie się na ekranie okna z listą dostępnych kolejek. Dostępna będzie informacja o domyślnych parametrach kolejek i możliwa będzie ich zmiana.

-