Sieć Polskiej Fizyki Jądrowej
Home Page Network Documents Events Forum

  Zarejestrowałeś się?

Możesz zalogować się tutaj:
Login:
Hasło:

  Nie zarejestrowałeś się?
  Po co rejestracja?
  Wersja polska
This page is available in Polish only.


Administrator PNPN, 13 lutego 2006 :

Szanowni Państwo!

Minął rok mojego udziału w posiedzeniach NuPECC (Nuclear Physics European Collaboration Committee). Brałem udział w 3 posiedzeniach plenarnych, gdzie były omawiane sprawy, związane z fizyką jądrową w Europie, problemy, perspektywy, finansowanie, itp. Spora część dyskusji poświęcona byłą trzem dużym ważnym projektom FAIR i EURISOL, SPIRAL2. SPIRAL2 ma także silne wsparcie ponieważ jest uważany za prekursora EURISOL, projektu komplementarnego do FAIR. W obu z nich nasze zaangażowanie jest znaczące.

Przytoczę tutaj końcowe zdania z tzw. "Roadmap for Construction of Nuclear Physics Infrastructure In Europe": the Nuclear Physics community would want to have FAIR as first priority for new construction project and EURISAL as the second priority. FAIR has a rather broad scope for scientific activities, but as far as RIBs are concerned FAIR and EURISOL are complementary. Because of the time-line of EURISOL, NuPECC strongly recommends the building of intermediate-generation RIB facilities. Of these only SPIRAL2 meets the criteria of a pan-European multi-user large research infrastructure in terms of scientific potential and size. SPIRAL2 will also be complementary to FAIR as far as RIBs ore concerned and will also allow running experiments in parallel accommodating 3 and 4 users simultaneously.

Jest to ważne stwierdzenie w związku z toczącą się dyskusją odnośnie naszego udziału w FAIR oraz głosem Adama Maja, by nie zapominać, że sporej części społeczności fizyki jądrowej zależy na udziale w SPIRAL2.

Kopię sprawozdania z mojego udziału w posiedzeniach i pracach NuPECC, sprawozdania które przesłałem do Prezesa PAN, prof. Legockiego, można znaleźć na stronie
www.ifj.edu.pl/dept/no2/nz22/dokumenty_JanS/
Podałem tam również kilka innych dokumentów. Natomiast szczegóły, jeśli chodzi o programy posiedzeń, publikacje, referaty i in., umieszczone są na stronie
www.nupecc.org/.

Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na dokument komisji ECOS. Dokument ten nie jest jeszcze do końca dopracowany i nie mogę go propagować, ale jego wersja wstępna jest już na tej stronie. Podnoszone są tam sprawy, które mogą być ważne dla naszej polskiej społeczności fizyki jądrowej.

W 2006 odbędą się również 3 posiedzenia plenarne NuPECC. Drugie z nich, które odbędzie się w dniach 9-10 czerwca, będzie miało miejsce w Krakowie. Ateny, Kraków i Bordeaux zdystansowały w głosowaniu szereg innych proponowanych na posiedzenia miejsc.

Jan Styczeń

Home Page | Network | Documents | Events | Forum