Sieć Polskiej Fizyki Jądrowej
Home Page Network Documents Events Forum

  Zarejestrowałeś się?

Możesz zalogować się tutaj:
Login:
Hasło:

  Nie zarejestrowałeś się?
  Po co rejestracja?
  Wersja polska
This page is available in Polish only.


Jan Styczeń, 5 stycznia 2005 :

Szanowni Panstwo!
Pozwolcie, ze zaczne od serdecznych zyczen na Nowy, 2005 Rok!
Żeby nie był gorszy od poprzedniego, ale lepszy (chociaz mowi się, ze "lepsze jest wrogiem dobrego")!
Pomyslnosci, wielu sukcesow, zadowolenia z podejmowanych decyzji i szczescia rodzinnego!

Chciałbym również bardzo serdecznie podziekowac za wybor mojej kandydatury na przedstawiciela Polski do NuPECC, o czym dowiedzielem się ‘już oficjalnie’ z listu prof. J. Jastrzebskiego, przeslanego do Prezesa PAN. Oczywiście, moja kandydatura musi zostac zatwierdzona przez wladze PAN.

Szanowni Panstwo, wielu z nas pozostaje w mniej, lub bardziej scislym zwiazku z osrodkiem GANIL w Cean we Francji i jest zorientowana odnosnie projektu SPIRAL II – wiazek radioaktywnych o bardzo duzym natezeniu, jak na ten rodzaj wiazek. Na ostatnim posiedzeniu Rady Naukowej, ktorej jestem czlonkiem, dyrekcja GANIL podala do wiadomosci, ze projekt, ktory będzie kosztowal ok. 117 mln euro, zostal w zasadzie zaakceptowany i wejdzie w stan realizacji przez wydzielenie z ministerstwa finansow 1 mln euro w 2005. Przewidziany termin realizacji – 2009 r.
Dyrekcji GANIL bardzo zalezy na wspolpracy z nami m.in. w realizacji tego przedsiewziecia. Zostala zaproponowana przez nia forma wymiany w ramach tzw. GDRE (Groupement de Recherche Europeen), która oczywiscie musialaby być zaakceptowana i finansowana przez IN2P3. Nie chodzi tu tylko o wspolprace ‘techniczna’. Bardziej idzie o badania fizyczne, które już teraz można realizowac (SPIRAL I), i rozwinac je jako projekty na SPIRAL II. Zrozumiale jest, ze bardzo dobrze widziana bedzie wszelka wspolpraca typu ‘technicznego’.

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Mieszanej ds. Wspolpracy w ramach Konwencji z IN2P3 (polowa grudnia 2002), dyrekcja IN2P3 zaproponowala jednak zamiast GDRE nieco odmienna forme– tzw. LEA (Laboratoire Europeen Associe). Oczywiście, dla 'nas' nie ma to wiekszego znaczenia. Forma wystapienia jest prawie taka sama. Chodzi o formalnosci po stronie francuskej. "Jak go zwal, tak go zwal", wazne jest pozyskanie srodkow na wspolprace w zakresie SPIRAL II.
Zwrocilem się już wczesniej do kilku kolegow o koordynowanie w naszych zespolach przygotowan do tego wystapienia. (Prof. J. Jastrzebski zasugerowal, żeby poinformowac również cala Siec o tym przedsiewzieciu, żeby nie było "nie-doinformowanych").

Oto proponowane dotychczas zagadnienia:

1) a) Neutron rich nuclei in deep-inelastic collisions (odp. B. Fornal)
b) Nuclear states probed with the GDR (")
c) koordynacja calosci
2) Physics around 100Sn (odp. M. Palacz)
3) Light exotic nuclei and halo nuclei (odp. K. Rusek)
4) Theory - Gamow Shell Model - description of discrete and continuum states and other topics (odp. M. Ploszajczak)
5) AGATA project developmpment (odp. W. Meczynski)
6) Particle detector development (odp. Z. Sosin)

Oczywiście nie zamyka to listy możliwych tematow wspolpracy.
Proszę o kontakt z tymi osobami, jak rownież o podanie ew. koordynatorow innych tematow. Chodzi o przygotowanie tzw. ‘physics case’ do wystapienia o LEA. Material nalezy przygotowac w styczniu (lutym) tego roku.

Z najlepszymi zyczeniami Jan Styczen

Home Page | Network | Documents | Events | Forum