Sieć Polskiej Fizyki Jądrowej
Home Page Network Documents Events Forum

  Zarejestrowałeś się?

Możesz zalogować się tutaj:
Login:
Hasło:

  Nie zarejestrowałeś się?
  Po co rejestracja?
  Wersja polska
This page is available in Polish only.


Adam Maj, 8 lutego 2006 :

Drodzy Koledzy,

popieram pomysł zorganizowania spotkania PNPN dotyczącego udziału polskich ośrodków w projekcie FAIR.
Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie jak na razie zadeklarował chęć uczestniczenia w kolaboracji NUSTAR, a w szczegolności w eksperymentach R3B i HISPEC/DESPEC (NB. ja mam przyjemność reprezentowania IFJ PAN w NUSTAR, więc mógłbym też reprezentować IFJ na spotkaniu PNPN).

Wydaje mi się jednak ąe tematyka spotkania powinna być rozszerzona również o udział (osobowy i finansowy) polskich osrodków w innym przedsięwzięciu, a mianowicie w SPIRAL2 w GANIL. O ile bowiem zakres badań w projektach PANDA, CBM czy FLAIR może być realizowany tylko w ramach FAIR, to eksperymenty z zakresu szeroko rozumianej fizyki jądrowej (czyli NUSTAR) bedą realizowane zarówno na SPIRAL2 jak i na FAIR. Zakres oferowanych energii wiązek na SPIRAL2 i FAIR czyni te 2 projekty komplementarnymi, nie konkurencyjnymi.
I bylaby wielka szkoda gdyby ograniczyć się tylko do relatywistycznych energii oferowanych w FAIR. Zresztą ta komplementarnosc jest dostrzeżona zarówno w GANIL jak i w GSI, bo istnieje już porozumienie pomiędzy GANIL a GSI o koordynowaniu wysiłków w planowanej budowie aparatury (będzie zresztą o tym mowa na najbliższym spotkaniu NUSTAR w GSI).
Oczywiście, podział środków pomiędzy SPIRAL2 a FAIR powinien być proporcjonalny do zaangażowania w projekty badań w tych 2 przedsięwzięciach.

Serdecznie pozdrawiam,

Adam Maj
IFJ PAN Krakow

Home Page | Network | Documents | Events | Forum