Sieć Polskiej Fizyki Jądrowej
Początek O sieci Dokumenty Wydarzenia Forum

  Zarejestrowałeś się?

Możesz zalogować się tutaj:
Login:
Hasło:

  Nie zarejestrowałeś się?
  Po co rejestracja?
  English version

Zbigniew Majka, 9 lutego 2006 :

Szanowni Państwo.

Po informacji o podpisaniu przez Polske MoU dla FAIR (spotkanie SPFJ - 11-01-2006 oraz kopia dokumentu na stronach PNPN) pojawiła się propozycja zorganizowania spotkania przedstawicieli grup badawczych zainteresowanych
prowadzeniem badań w tym ośrodku w celu zorganizowania poparcia (nacisku) dla włączenia Polski w to przedsiewziecie.
(Takiego wsparcia oczekuje jak sądze profesor R. Kulessa, który podpisywał MoU ze strony Polski, choc nie uzyskał od desygnującego go Urzędu pełnomocnictw do składania deklaracji finansowych, bez których nasze pełne uczestnictwo jest jednak niemożliwe).
Zanim jednak zdecydujemy się na poświęcenie jednego dnia na proponowane spotkanie, to chciałbym poinformować Państwa o dotychczasowych i obecnych działaniach wspierających nasz udział w FAIR.
Przeszłość:
1. Dnia 24 listopada 2004, odbyło się w Warszawie spotkanie delegacji naukowców z GSI z grupą ponad stu polskich fizyków zajmujących się badaniami w dziedzinie fizyki jądrowej i atomowej oraz zastosowaniami ciężkich jonów w biologii i medycynie. Na czele delegacji niemieckiej stał dyrektor GSI - profesor Walter Henning.
Stronę polską reprezentowali przedstawiciele dziewięciu wyższych uczelni oraz trzech ośrodków badawczych.
2. Po tym spotkaniu przygotowałem list do Ministra Nauki (podpisany przez członków komitetu organizującego spotkanie), w którym oprócz informacji o tym wydarzeniu stwierdziliśmy między innymi:
" ...W dyskusji podsumowującej spotkanie stwierdzono, że polskie grupy badawcze reprezentujące dwanaście ośrodków naukowych, są bardzo zainteresowane udziałem w tworzeniu tego Międzynarodowego Ośrodka Badań, który w perspektywie około dziesięciu lat zaoferuje unikalne możliwości eksperymentalne.
3. Podpisanie przez Polskę MoU (grudzień 2005).

Teraźniejszość:
Komisja Fizyki Wysokich Energii przy Polskiej Agencji Atomistyki pracuje obecnie nad dokumentem, który posłuży jako baza do dyskusji na temat: Draft Strategy of Particle Physics in Europe, initiated by the CERN Strategy Group. Dla tego zespołu opracowuję (w porozumieniu z odpowiednimi grupami) informacje i rekomentacje dotyczące badań w ośrodku FAIR w dziedzinie fizyki wysokich (PANDA, CBM, HADES).

Proponowane działania.
Badaniami w FAIR są zainteresowani również fizycy, którzy będą wykorzystywać ciężkie jony w dziedzinie niżej energetycznie fizyki jądrowej, atomowej oraz zastosowań ciężkich jonów w biologii i medycynie.
Tak więc o ile odpowiednia rekomendacja dla naszego udziału w FAIR wyniknie z działania Komisji Fizyki Wysokich Energii PAA, to wydaje mi się konieczne zorganizowanie podobnej rekomendacji przez Komisję Fizyki Jądrowej PAA (kierowanej przez prof. J. Stycznia). Zebranie informacji do tej rekomendacji może odbyć się drogą elektroniczną i dlatego organizowanie spotkania wydaje mi się na obecnym etapie zbędne.

Serdecznie pozdrawiam,

Zbigniew Majka

Początek | O Sieci | Dokumenty | Wydarzenia | Forum